Videolla Nammon projektipäällikkö Jouni Ryynänen ja paikallisjohtaja Ilkka Heikkilä avaavat tarkemmin rakennushankkeen yksityiskohtia.
Nammo on kansainvälinen puolustusalan organisaatio, joka toimii 12 maassa. Alkuvuodesta 2026 Nammolle valmistui Jyväskylään Jykian rakennuttama uusi tykistökranaatinkuoritehdas.
Kotimainen osaaminen on tärkeää puolustusteollisuuden hankkeissa ja Jykia sekä rakennuttajana että vuokranantajana täyttää vaatimukset.
”Jykia on valinnut tähän projektiin hyvät yhteistyökumppanit, jotka ovat vieneet hanketta suunnitellusti eteenpäin”, kertoo Nammon paikallisjohtaja Ilkka Heikkilä.
Eri vaihtoehtoja myös sijainnin suhteen puntaroitiin. Jykialla oli tarjota sekä vaihtoehtoisia tontteja että ammattitaitoista suunnittelua, toteutusta ja kokonaisuuden hallintaa hankkeelle. Sen lisäksi Nammo etsi kumppania, joka olisi valmis omistamaan kiinteistön. Nämä kaikki kriteerit kohtasivat Jykiassa ja tuotantolaitoksen valmistuttua Nammo on vuokralaisena heille räätälöidyssä kiinteistössä.
Nammolle suunniteltu ja rakennettu
”Nammon tuotannossa on paljon erityistoiveita ja -tarpeita. Tehdas-layout saatiin suunniteltua juuri sellaiseksi kuin halusimme. Näiden tilojen avulla saamme kotimaan tuotantokapasiteettia kasvatettua merkittävästi”, kiittelee Heikkilä.
Tiivis yhteistyö – suunnittelukokoukset, työmaakokoukset ja avoin keskustelu sekä rakennushankkeen jatkuva ajantasainen seuranta varmistavat, että pysytään budjetissa ja aikataulussa. Langat ovat Jykian käsissä, mutta avoin keskusteluyhteys ja päätöksenteko varmistavat halutun lopputuloksen.
Jykian yhteistyö puolustusvoimien ja puolustusteollisuuden toimijoiden kanssa alkoi jo 2000-luvun alussa. Luottamus on rakentunut vuosien aikana tekemisen kautta. Puolustusteollisuudessa luotettavuus on keskeinen arvo – ja meille se on yksi Jykian toiminnan kulmakivistä. Pitkäaikaiset kumppanuudet kertovat, että Jykia hoitaa asiat sovitusti, korkealla laadulla ja asiakasta kunnioittaen.
